• Київ:
    (063)-250-79-42
    (068)-838-56-35
  • Харків:
    (098) 825-26-88
    (066) 908-71-87
  • Житомир:
    (093) 750-33-05

Лікування астигматизму

Лікування астигматизму у дітей в Харкові

Дитячий астигматизм досить широко поширений і за різними даними близько 6% дітей шкільного віку схильні до сильного ступеню астигматизму, а слабка ступінь налічується у близько 40% дітей. Дана патологія заподіює дитині значний дискомфорт, провокує зниження успішності на заняттях в школі і розвиває короткозорість. Саме через це необхідно свого часу помітити цю патологію у Вашої дитини і приступити до лікування.

Причини виникнення дитячого астигматизму?

Спочатку варто відзначити, що астигматизм це навіть в більшій мірі не хвороба, а рефракції «помилка» ока. Але це зовсім не робить астигматизм безпечним. Астигматизм - це деформація кришталика або викривлення рогівки. В результаті неправильного заломлення світла фокус сприйманого оком об'єкта проявляється не на сітківці, а перед нею або позаду неї. У дітей з астигматизмом предмети завжди здаються розмитими і деформованими, як приклад, дитина перед собою бачить замість точки овал або риску. Але батькам не варто сильно переживати, тому що дане порушення зору цілком виліковне, але чим раніше астигматизм буде діагностований і почнеться лікування, тим буде краще для дитини.

Астигматизм у дітей, як правило має спадковий фактор і при такому випадку проявляється з раннього віку, в той час як професійний лікар-офтальмолог зможе діагностувати його у дітей з одного року. Спадковий астигматизм викликаний порушенням форми кришталика або рогівки. На жаль, профілактика астигматизму в даному випадку не допоможе запобігти розвитку патології.

Набутий астигматизм найчастіше буває в слідстві перенесених очних травм або інших зовнішніх впливів на очі дитини:

  • невдало проведена операція на очах;
  • травма рогівки;
  • опіків рогівки або кон'юнктиви;
  • захворювання повік, рогівки або очей
  • підвивіху кришталика;
  • деформації стінок очниці, яка викликана патологією зубощелепної системи.


Визначити астигматизм у дитини самостійно у віці до 3 років досить складна, в силу того, що маленька дитина не помічає порушень зору і не в змозі як слід передати своє погане бачення предметів на словах.

Серед основних симптомів астигматизму виділяють:

  • зниження гостроти зору;
  • головні болі;
  • спотворене зображення предметів (двоїння в очах);
  • дискомфорт в очах, подразнення очей;
  • швидку стомлюваність очей;
  • прищурювання ока.


Також часто спостерігалося, що дитина може нахиляти і повертати голову для того, щоб поліпшити фокусування на оточуючих його предметах.

Астигматизм у дітей часто сопровождаеться різними захворюваннями очей, як правило: вродженим ністагмом, птозом, короткозорістю, далекозорістю, кератоконусом.

Яка профілактика астигматизму у дітей?

Основа профілактики - регулярне відвідування офтальмолога навіть в тому випадку, якщо у дитини немає ніяких скарг на проблеми із зором. Тільки так можна буде своєчасно виявити патологію і відразу ж приступити до її лікування. Як таких профілактичних заходів, які могли б запобігти розвитку астигматизму немає, так як даний дефект зору вроджений.

Які особливості лікування астигматизму у дітей?

Астигматизм від 0,5 діоптрій вже починає явно доставляти дискомфорт, що негативно впливає на формування дитини. У багатьох же дітей при астигматизмі менше 0,5 діоптрій немає негативних симптомів, даний вид астігматіма - фізіологічно астигматизм, який не вимагає корекції.

Визначити проблеми із зором у Вашої дитини можна за такими ознаками:

  • дитина не помічає, що стала погано бачити;
  • дитина не розуміє, як йому розповісти про наявність у нього симптомів.


Поставити точний діагноз здатний виключно кваліфікований фахівець. Чим раніше буде виявлено наявність у дитини астигматизму, тим швидше лікар-офтальмолог зможе скорегувати ефективний метод терапії. Дане порушення може призвести до серйозних ускладнень, так як впливає на формування і розвиток зорової системи. Саме тому відкладати лікування не варто.

Чи можна вилікувати астигматизм?

При своєчасному зверненні до офтальмолога і дотриманні всіх рекомендацій і проходженні призначених терапій, можливість відновити нормальну зорову функцію дитини значно підвищується. У разі, коли у дитини висока ступінь порушення, тоді можливо застосовувати лазерну корекцію, яка позбавить дитину від постійного носіння окулярів або контактних лінз.

Які існують види астигматизму у дітей?

Як уже було відзначено вище, астигматизм буває вродженим і набутим. Коли астигматизм супроводжується короткозорістю, даний вид називається міопічгим астигматизмом. Коли порушення йде в поєднанні з далекозорістю - гіперметропічним

Виділяють наступні види астигматизму:

  • простий (в цьому випадку тільки одне око функціонує гірше);
  • складний (порушення одного характеру присутній на обох очах);
  • змішаний (поєднання короткозорості разом з далекозорістю).


Залежно від розташування осей астигматизму (тобто його головних меридіанів) виділяють пряму і зворотну різновиди дефекту. Якщо вертикальний меридіан має велику рефракцію, мова йде про прямий вигляд. Якщо ж найбільшою заломлюючої силою володіє горизонтальний меридіан, такий астигматизм називають зворотним.

Залежно від причини виникнення порушення і області враження виділяють кришталиковий (викликається деформацією кришталика) або рогівковий (характеризується пошкодженням рогівки) астигматизм.

Як діагностувати астигматизм?

Точний діагноз поставить тільки лікар-офтальмолог, коли здійснить ретельний огляд дитини. Відвідування офтальмолога бажано щорічно, новонароджених дітей кож можна записувати на прийом при досягнення віку від 2х місяців.

Щоб виявити порушення зору використовують наступні діагностичні методи:

  • рефрактометрія (дослідження оптичних властивостей ока за допомогою спеціальної апаратури);
  • візометрія (виявлення гостроти зору за допомогою спеціальних таблиць);
  • кератометрії (застосовується для оцінки кривизни поверхні рогівки).


Як лікувати астигматизм?

Для лікування дитини від оптичного порушення лікар-офтальмолог призначає комплексну терапію. Метод лікування залежить від клінічного стану хворого, його віку та причин розвитку дефекту.

Основні способи лікування астигматизму:
підбір і носіння окулярів (відомий і простий спосіб корекції зору, його недолік в незначному відновленню гостроти зору);
контактна корекція (дитина носить спеціальні контактні лінзи для лікування астигматизму);
лазерна корекція (лазерні промені змінюють товщини рогівки, завдяки чому відбувається виправлення зору дитини по індивідуалів параметру);
мікрохірургія ока (може бути застосована при найважчих випадках, найбільш радикальний метод відновлення гостроти зору).

Вибір методу лікування залежить від ступеня вираженості порушення зору, прояви ускладнень, віку дитини та індивідуальних особливостей його організму (наявності показань і протипоказань до того чи іншого способу корекції).

Які можуть виникнути ускладнення при астигматизмі у дітей?

Найбільш яскраво виражена проблема при астигматизмі - зниження гостроти зору. Чим раніше у дитини з'явиться оптичне порушення, тим більше негативний вплив виявляється на формування його зорової системи.

Ускладнення при астигматизмі провокують:

  • амбліопії;
  • косоокість;
  • ефект втомлених очей;
  • запаморочення і головні болі.


Потрібно з усією відповідальністю підійти до діагностики та лікування астигматизму у Ваших дітей!

У медичному центрі BABY LUCK Ваші діти можуть пройти якісну діагностику зору і в разі виявлення астигматизму, досвідчений лікар-офтальмолог нашого центру підбере для Вашого малюка курс лікування.

Пам'ятайте, що дана патологія дуже часто стає причиною зміни в поведінці дитини, провокує в неї дратівливість, швидке стомлення (через втому очей) і знижує його успішність в школі.

Зворотній зв'язок
×
Зворотній зв'язок