Лікування біполярного розладу в Києві

Біполярний афективний розлад (раніше назва маніакально-депресивний психоз) - це захворювання, що виявляється чергуванням епізодів маній та депресій. У фазі манії у людини підвищується настрій, вона збуджена та діяльна. У фазі депресії настрій пригнічений, людина малокомунікабельна, практично не встає з ліжка. Біполярний розлад - це важке психічне захворювання, пов'язане з суттєвим погіршенням якості життя людини та підвищеним ризиком самогубства. Незважаючи на те, що біполярний розлад є хронічним захворюванням, його можна успішно контролювати за допомогою прийому ліків.

Біполярний розлад відноситься до ендогенних психічних захворювань. Це такі захворювання, що зумовлені внутрішніми (ендогенними) факторами. В основі розвитку біполярного розладу лежить дисбаланс нейромедіаторів. Особливу роль тут вилаховує і спадковий фактор - біполярний розлад найчастіше може виникнути у людини, чиї родичі мали психічні розлади. Загострення біполярного розладу найчастіше відбуваються раптово, без видимої причини. Самі пацієнти зазначають: «Ще вчора все було гаразд, а вранці прокинувся, і так накриває туга, що жити просто перехотілося». Також рецидиви хвороби можуть бути спровоковані і різними стресовими факторами: народженням дитини, смертю близької людини, різними конфліктами, проблемами на роботі, зловживанням алкоголю, прийомом заборонених речовин.

Розвивається біполярний афективний розлад у молодому віці, як правило, до 20-30 років. Все подальше життя пацієнти проводять із цим захворюванням, проте у багатьох пацієнтів біполярний розлад тривалий час залишається нерозпізнаним. Це пов'язано через пізнє звернення за медичною допомогою або з постановкою неправильного діагнозу. Вся складність біполярного розладу полягає в тому, що захворювання може протікати по-різному. Класичний варіант - чергування фаз манії та депресії, між якими з'являються "світлі" проміжки - інтермісії. Однак можливі й уніполярні перебіги захворювання. Як приклад, у пацієнта періодично виникають виключно маніакальні фази або депресії. Різноманітність варіантів біполярного розладу сильно ускладнює його діагностику.

Симптоми біполярного розладу

Біполярний розлад характеризується виникненням повторюваних епізодів манії та депресії. Тривалість однієї фази захворювання може коливатися від 3 місяців до 2 років (але в середньому становить 3-7 місяців). Як правило, депресивна фаза триває довше, ніж маніакальна. Світлі проміжки між фазами можуть тривати від 3 до 7 років. У цей час відсутні прояви біполярного розладу — психіка пацієнта повністю відновлюється. Тобто людина здатна вести звичний спосіб життя, займатися сім'єю, ходити на роботу тощо. На жаль, у деяких пацієнтів інтермісії тривають недовго, і незабаром вони знову повертаються у стан хвороби. Більше того, чергування фаз маній та депресій може навіть відбуватися без періодів ремісії.

Симптоми біполярного синдрому у маніакальну фазу:

  • Підвищений настрій. Піднесений настрій без видимих причин, людина відчуває приплив енергії і бадьорості.
  • Рухливе збудження. Людина не може знайти сембе місце, починає ходити з кімнати до кімнати, переставляє предмети тощо. При цьому його діяльність непродуктивна.
  • Психічне збудження. Швидка мова, часто нескладна. Перестрибування у розмові з однієї теми на іншу. Людина дуже розсіяна і неуважна.
  • Знижується потреба у сні. Людина може спати кілька годин на день.
  • Підвищується сексуальне лібідо. Це може спричинити безладні сексуальні зв'язки.
  • Виникає безпричинна дратівливість. Можливі агресивні випади стосовно оточуючих.
  • Надмірне залучення до різноманітної діяльності. Людина може зайнятися творчою діяльністю - писати вірші чи малювати картини, але твори немають змісту. Або пацієнт робить імпульсивні дорогі покупки, вкладає гроші в сумнівні проекти і т.д.
  • Відсутність самокритики. Людина впевнена, що вона перебуває у своєму кращому психічному стані і не визнає себе хворою.


Депресивна фаза захворювання проявляється такими симптомами:

  • Пригнічений настрій. Раптова туга без видимих причин.
  • Втома та втрата енергії. У людини зникає бажання робити щось.
  • Уповільнення мислення. Людина мало говорить та повільно відповідає на запитання.
  • Рухлива загальмованість. Пацієнт практично не пересувається, і більшу частину часу просто проводить у ліжку.
  • Порушення сну. Пацієнт може спати по 12 годин або ж страждає на безсоння. Вдень відзначається виражена сонливість.
  • Втрата апетиту. Пацієнт може кілька днів не їсти.
  • Ангедонія (неможливість отримувати задоволення). Пацієнт втрачає інтерес до своїх хобі, спілкування із друзями.
  • Суїцидальні думки. Найнебезпечніший прояв даного захворювання.


Лікування маніакально-депресивного психозу в Києві

Пацієнт в гострому стані біполярного розладу потребує термінового лікування. Лікар-психіатр у своєму лікуванні біполярного розладу застосовує медикаментозну терапію. Фахівці використовують групу лікарських засобів під назвою нормотиміки (стабілізатори настрою). До нормотиміків відносяться препарати літію та протисудомні ліки. Їх призначають як для лікування, так профілактики біполярного розладу. Під час усунення епізоду манії пацієнту можуть бути призначені нейролептики. При лікуванні депресії до нормотиміків іноді додають антидепресанти. Медикаментозна терапія біполярного розладу має багато нюансів. Насамперед, для усунення гострого стану необхідно правильно підібрати ліки та їх дозування. Неправильна схема медикаментозного лікування не тільки не допоможе, а й посилить ситуацію. Саме тому лікування біполярного афективного розладу в Києві в медичному центрі "BABY LUCK", проводе досвідчений лікар-психіатр, який має достатню коспетенцію у психофармакотерапії.

Запис на прийом до психіатра в Києві за телефоном: 063-250-79-42 та 068-838-56-35, або за допомогою форми запису на нашому сайті.

Біполярний розлад є хронічною хворобою, тому пацієнтам необхідно приймати ліки тривалий час, можливо все життя. На жаль, пацієнти не завжди це розуміють та можуть самостійно припинити лікування. Щоб запобігти подібному сценарію, психіатр проводить роз'яснювальну бесіду з пацієнтом і розповідає про наслідки самовільного скасування ліків. Однак психотерапевтична допомога при біполярному синдромі не обмежується лише просвітництвом про особливості захворювання та важливість медикаментозного лікування. Після стабілізації психічного стану пацієнта, приступають до особистісної психотерапії.

Психотерапія при лікуванні біполярного розладу

Психотерапія проводиться на індивідуальних чи групових сесіях. Лікар-психіатр допомагає пацієнтові гармонізувати режим дня, сну, харчування, фізичної активності. Це важлива умова для запобігання рецидивам хвороби. Лікар також навчає пацієнта раннього розпізнавання симптомів захворювання та пояснює, як йому далі діяти в такій ситуації. Ще одним завданням психотерапії є навчання пацієнта впоратися зі стресовими факторами. Відомо, що негативні життєві події можуть спровокувати рецидив хвороби. Однак цього можна уникнути, якщо пацієнт навчиться ефективно протистояти психотравмуючим ситуаціям. В цілому проведення підтримуючої медикаментозної терапії у поєднанні з психотерапією біполярного розладу допоможе досягти стійкої ремісії, що дає можливість людині повернутися до повноцінного життя.

Зворотній зв'язок
×
Зворотній зв'язок